PORADY - PROJEKTOWANIE KUCHNI

KUCHNIA KUCHNIA KUCHNIA

Kuchnia to najważniejsze miejsce w domu. Nie piszę tego ze względu na to, że jest to pierwsze pomieszczenie które należy w domu przystosować do własnych potrzeb ale dla tego że sama lubię spędzać dużo czasu w kuchni gotując ( bo ze mnie straszny łasuch)

i dla tego że to miejsce po prostu ma coś w sobie, coś na zasadzie domowego ogniska którego zawsze mi brakowało ze względu na wieczne zmienianie miejsca zamieszkania.Zacznijmy od podstaw.


1. Czy to za wcześnie myśleć o kuchni gdy mieszkanie dopiero się buduje?

Oczywiście że nigdy nie jest za wcześnie! Wiele osób popełnia podstawowy błąd kupując mieszkanie od dewelopera i zajmują się aranżacją kuchni w ostatnim możliwym momencie kiedy to wszystkie przyłącza wodno-kanalizacyjne są już rozmieszczone według (genialnych projektantów- ich pomysły do dziś mnie zadziwiają;)).

Aby uniknąć dodatkowych kosztów remontu typu: przenoszenia gniazdek, przesuwania odpływu, siły itp. zgłoś się do projektanta w chwili kiedy możesz jeszcze nanieść zmiany w projekcie budowlanym, w większości firm deweloperskich zezwala się na takie zmiany w cenie bez dodatkowych opłat. Więc chyba warto prawda?


2. Sprzęt AGD

Projektując kuchnie musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie pytanie jakie sprzęty są nam niezbędne. Czy wolimy okap wolno-wiszący czy w zabudowie? To samo dotyczy się piekarników, coraz modniejsze jest stosowanie agd w zabudowie wysokiej, żeby nie przeciążać pracy kręgosłupa.
Płyta gazowa, indukcja czy ceramiczna płyta? Wiele pytań przed Wami- ale! jeśli lubisz gotować i robisz to często wiesz jaki sprzęt najbardziej Tobie odpowiada. 

Wyjście na zakupy do sklepów AGD w celu doglądnięcia co jest obecnie w cenie jest też warte rozważenia (oby nie w weekendy kiedy na takie pomysły wpadają wszyscy ludzie z pobliskich miejscowości, nie licz wtedy na jakąkolwiek pomoc osoby z działu obsługi;))


(*odnośnie wyboru sprzętu AGD sądzę, że przyda się osobny artykuł więc nie ma co się zbytnio rozpisywać)


Jeśli odznaczymy sobie już listę swojego AGD, można zabrać się za projektowanie. Dostosowując wnętrze do naszych potrzeb. Nie sądzisz jednak że będę opisywać jak to się robi? To należy do pracy projektanta wnętrz!


3. Kolory to nie wszystko

Kolorystyka kuchni to jedno ale należy pamiętać o czymś ważniejszym. Budując dom, czy kupując mieszkanie urządzasz się raz na co najmniej 15-20 lat prawda? Myśl w takim razie o materiałach nie z najniższej półki które rozlecą się po dwóch latach od złożenia ( po drodze będzie na pewno jeszcze kilka rozczarowań ) tylko o materiałach lepszych oraz bardziej wytrwalszych. 

Do wyboru mamy fronty:

+ laminowane;
+ akrylowe;
+ foliowane;
+ lakierowane;
+ drewniane;
+ fornirowane.

Które najlepiej się spiszą w kuchni? Wszystkie spełniają te warunki lecz każde z nich mają swoje plusy i minusy. Wszystko zależy jaki przeznaczamy budżet na wykończenie kuchni która jak wiadomo jest najdroższym wydatkiem w mieszkaniu.


4. BLAT! to niezmiernie ważna sprawa. Wielu z nas wybiera jednak blaty laminowane bo zwyczajnie nie stać nas na dobry blat roboczy kamienny czy konglomerat kwarcowy. Wychodzimy z założenia że po paru latach można go zmienić gdy się zniszczy (tak oczywiście, już to słyszałam ale nigdy nie widziałam).


Blat laminowany to zwyczajnie płyta wiórowa pokryta laminatem. 

Firmy prześcigają się w tonacjach wzorach oraz strukturach aby ich produkt był jak najbardziej atrakcyjny. Pamiętaj jednak że tego rodzaju materiały musisz utrzymywać w suchości- zwłaszcza w okolicach zlewozmywaka. Jeśli woda dostanie się w szczelinę łączenia musisz mieć świadomość, że płyta zacznie puchnąć a co za tym idzie za jakiś czas trzeba będzie laminat będzie pękać i defakto efekt końcowy to wymiana blatu.

W ofercie laminatów są również droższe typu HPL czyli pokryte tworzywem termo-utwardzalnym zaimpregnowany żywicami.


Blat drewniany  


Tutaj pokusiłabym się o stwierdzenie aby wybierać naturalne materiały a jeśli już je wybierać to najlepiej drewno egzotyczne. Jest ono znacznie trwalsze od drewna europejskiego ponieważ egzotyki dobrze radzą sobie z wilgocią a jej nie brakuje w kuchni.

Jeśli mamy złe nawyki krojenia bezpośrednio na blacie to tutaj niestety nie jest to zalecane.
Najważniejsze to wykończenie takiego blatu! Musi ono być zaimpregnowane olejem czy wylakierowane. 

Konglomerat kwarcowy


Ten materiał to nic innego jak mieszanka ok. 90% naturalnych surowców takich jak krzemień czy granit  złączonymi żywicami i akrylem. Jest wytrzymały na wysoką temperaturę, chemikalia, uderzenia czy zarysowania tak więc nadaje się idealnie na blaty do każdego wnętrza. Występuje w szerokiej palecie kolorystycznej oraz w zależności od producenta możliwością wykończenia powierzchni np. poler, fala, płomień czy mat. Czyszczony odpowiednimi środkami czystości lub szmatką z mydłem będzie służył wiele lat.
Wiodącymi producentami takich blatów to firmy Technistone i Silesone proponowane w większości producentów mebli kuchennych.
Blaty granitowe czy marmurowe
Naturalne materiały które dzięki swojej gamie kolorystyce i niepowtarzalności stanowią unikatowy wygląd każdemu wnętrzu. W szczególności marmur który jest bardzo elegancki.  Pamiętajmy aby każdy naturalny slab blatu był dobrze zaimpregnowany ponieważ tego typu blaty posiadają naturalne pory, złe zabezpieczenie spowoduje iż może on zostać trwale odbarwiony czy uszkodzony.

Jedynym minusem blatów kamiennych jest ich cena. Kształtuje się ona od 1000zł/mb. 

Ale z drugiej strony za jakoś trzeba zapłacić ;)
5. Nie kieruj się lenistwem

Porządek w kuchni jest wtedy gdy sami o to dbamy.
Nie ma reguły na niebrudzące się powierzchnie... więc po co pytać co się lepiej czyści czy co się mniej brudzi? Nie ma takich powierzchni które NIE SĄ brudne. Chcesz mieć ładną czystą kuchnię, to zawsze po ugotowaniu czegokolwiek sprzątnij, wytrzyj mokrą rajpatą (raypath* specjalne ścierki do czyszczenia mebli) wtedy Twoja kuchnia będzie taka jaka powinna czyli czysta ;) Proste prawda? 


________________________________________________________________________________Zapraszam serdecznie również na główną stronę pracowni CIDESIGN 


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Professional Blog Designs by pipdig